Snad nejveselejší započetí pobytu - 30hodinová cesta autobusem přes půlku Evropy. Samozřejmě z Moravy žádná společnost nejde a tak se můžu těšit na 2hodinovou cestu do Čech, přestup na bus do Rigy (Lotyšsko), kde o cca 25 hodin později přestoupím na bus do Tallinnu. Juchů. A vstávání v 6 ráno je dvakrát jupí jej.
Na druhou stranu má bus nesporné výhody:
1. Cena. Kačku a kousek za kilák je fér.
2. Zavazadlový limit. De facto neomezený. Až na to, že si nemůžu vzít tisíc kufrů, sto igelitek a sportovní tašku k tomu, ale tak snad to zvládnu.
3. Hlavní města. Nevím jak vy, ale vždycky se mi pletla hlavní města pobaltských zemí. Tím, že tam jedu a tím, že pojedu přes jejich hlavní města si to myslím zapamatuju do konce života.
4. Další slovní výlev tu. V letadle se nic moc neděje, když neberu turbulence a pád, který se objeví ve zprávách. Cesta autobusem si přímo říká o další report zde, zda mě zadek bolel ještě před polskými hranicemi nebo až u Wroclawi.
Ubytko
Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Zahraniční student jest student, který měsíce lítal po všech čertech a lejstroval a sháněl podpisy a razítka, tak proč ho ubytovat hned po příjezdu, byť 4 dny před začátkem orientačního týdne? Kolej řekla ne, takže ne! Proto mám to štěstí, že po příjezdu je první zastávkou hostel, kde strávím 2 noci a až poté nastává přesun na kolej. Fakt, že když po příjezdu rozepnu kufr, tak už ho nikdo nikdy nezapne, asi kolej-úředníky netíží. Ano, fotky jak po Tallinnu stěhuju svoje svršky kus po kusu, ideálně v Billa igelitce pěškobusem kdyžtak budou.
Ale tak zase máme to štěstí (ano ano, mám to štěstí, že nejedu sama), že jsme sehnaly hostel za pár šupů asi kilák od koleje, takže stěhování by nemuselo být tak hrozné. Však na to máme celý boží den.
Kolej
Ač nabídnutá kolej je pár set metrů od fakulty, tím, že jsem si zapsaly předměty z různých fakult a že ta naše kmenová je jaksi blíže předměstí než centru, chtěly jsme si pronajmout byt v centru, řekněme kvůli společenskému vyžití a tak vůbec. A říkám vám jediné. Važte si toho, kde bydlíte, protože ceny tam jsou teprve veselé. Samozřejmě byty v historickém centru jsou pro horních 10 000, takže ty jsme přeskočily hned (bohatého Ivánka musíme potkat až tam) a takzvaně "studentské byty", většinou 2+1 nebo 3+1, které u nás při plném obsazení s dvěma lidmi na pokoji stojí řekněme do 3-4 tisíc na osobu, tak v Tallinnu se tato částka pohybuje kolem 5-7 litrů. Vše je dáno příplatkami za energie. Samotný nájem je ve standardní výši do 15 tisíc, ale tím, že -30 venku není žádoucích uvnitř, se musí hodně topit. Ale jako opravdu hodně. Proto příplatky na energie dělají cca polovinu nájmu k tomu. Když jsme připočetli provizi realitce, vyšlo nám, že nám nic nevyšlo. Že jsme pěkně v kelu, protože celé stýpko by padlo jen na nájem. Takže jsme vzaly za vděk kolejí, kde nájem 3500 je vlastně směšné nic.
Navíc jsou zde ubytovávání "umělci" a technici, takže o zábavu bude jistě postaráno.
Kolej z venčí |
Pokoj |
Pravda pokoje nevypadají bůh ví jak útulně, ale to hromada krámů dotáhnutých z domoviny spraví.
PS: Jirka Kolbaba o Tallinnu: rádio Impuls
Anet, super blog! Ať se máš v Estonsku co nejvíc eskymácky a keep posting, budu tě sledovat z opačné strany Evropy :D Kája
OdpovědětVymazatDíky. :) Co ty, nějaký blog o tvém cestování, ať můžu stalkovat?
OdpovědětVymazat