Teď je spousta věcí nových, neokoukaných a nezvyklých, takže tu spamuju víc, než asi budu v budoucnu. Tohle je pár věcí, co je tu jinak, jsou zajímavé nebo jsem o nich prostě napsala, že se mi chtělo. :P
Oblečení
Asi ještě dlouho mě budou bavit extrémy v oblékání místních. Ať je 10 nebo 25 stupňů vždycky na ulici potkáte jedince v šortkách a tílku stojící vedle těch v péřové bundě a čepici. Pro mě nepochopitelné. Jasně, zrovna já mám co mluvit, když si v 30 stupňových hicech vezmu svetr, ale co je moc, je příliš. Prostě si to jdu po ulici v triku s krátkým rukávem (tzn. je vážně teplo) a proti mně ženština v kabátu až po zem a rukavicích. Normálka.
Internet
No dobrá, zrovna naše kolej je velmi špatnou ukázkou toho, jak je Estonsko internetová země, ale jinak co se týče internetu jsou vážně jinde než my. Internet je zdarma na školách, v knihovnách, v parcích, na autobusových zastávkách, v restauracích atd. Všude vás o tom, kde a kdy je net k dispozici informují cedule, například na zastávkách je net přístupný jen od 10 do 20 hodin. To že je zdrama na školách znamená, že si kdokoli může přijít s laptopem na univerzitu, sednout si na chodbu a brouzdat po síti. Nepotřebujete žádné heslo ani nic jiného. Když zdrama, tak pro všechny. To samé v hospodách a kavárnách, v ČR si musíte něco objednat a případně požádat o přístupové informace k síti pro zalogování, tady ne. Klidně sedíte na lavečce za rohem kavárny a brouzdáte po jejich síti. Geniální.
Otvírací doba a obchody
Estonci nakupují v supermarketech. Nemají tu malá pekařství, řeznictví nebo zeleninu a ovoce. Zato tu najdete supermarket nějakého velkého řetězce na každém druhém rohu. Hodně časté jsou tu i alkohol-shopy, to jsou specializované prodejny, kde nakoupíte alkohol nebo tabák všeho druhu. Ze zákona mohou být otevřené jen od 10 do 22. Mezi těmito hodinami je zakázáno alkohol prodávat.
Stejně tak je zajímavé, že u nás je standard malá smíšená zboží otvírat v 6 nebo 7 ráno, supermarkety v 8. Tady život nezačíná před 9. Všechno se otvírá nejdříve v 9, spíše v 10, ale naopak opět před 9 nebo 10 večerní nezavírají. Vždycky jsem si myslela, že tenhle režim posunutý do noci je typický pro jižní národy a ono ejhle.
Mimochodem: žádné hodiny na univerzitě taky nezačínají dřív než v 9:15
Parkovací hodiny
V trafikách nebo u pokladen v supermarketu můžete potkat malé hodiny k zakoupení – něco ve stylu hodin, na kterých se malé děti učí poznávat čas, s posuvnými ručičkami na kartonu. Jsou určeny pro motoristy, kteří chtějí využívat placená parkovací místa v centru. Pořád mi nikdo nebyl schopen jasně vysvětlit jak to funguje, ale princip je ten, že zaparkujete, koupíte si parkovací lístek přes SMS a na hodinách nastavíte, do kdy máte zaplaceno. Jenže furt nevím, jak se to kontroluje. Jestli v té SMS napíšete číslo svého auta a pak si policie může zkontrolovat, že vy už tu dávno být nemáte nebo co. Záhada.
Estonská identifikační karta
Pokud jste občan členského státu EU a chcete na území Estonska pobývat déle než 90 dní, musíte si vyřídit Estonskou identifikační kartu. To znamená, že zajdete na úřad, dáte jim pas, doklad o tom, že máte v Estonsku kde žít a 27euro. Oni vám za to dají kartičku, která vás opravňuje až k pětiletému pobytu na jejich území.
Tuto kartu zde používají nejen jako občanku, ale taky jako kartičku do knihovny, s její pomocí si můžete koupit čipovou jízdenku nebo zařídit na byt internet.
Jízdné
Docela dobře tu funguje MHD, jezdí to často i k nám na předměstí. Jediné zhoršení oproti Zlínu je, že jsem zvyklá na MHD jezdící 22 hodin denně. Tady nic nevyjíždí před 6 ráno a žádný spoj nenajdete ani po půlnoci. Takže pak tu fičí taxíky, které jsou tu relativně levné. Co se týká jízdného na MHD 60minutová jízdenka na jeden z dopravních prostředků stojí 20Kč, 60minutová jízdenka přestupní stojí 30 Kč, ale pokud si koupíte deset přestupních naráz, jedna vás vyjde na 25Kč. Pokud jedete 2x za den do školy a zpět, pěkně se to prodraží. Naštěstí i tady mají měsíční a tříměsíční jízdenky. Měsíční bez jakýchkoli slev stojí 750 korun, ale pokud máte jakýkoli doklad o tom, že studujete vyjde vás na pouhých 250korun. Takže teď cestujeme jedna radost.
První Erasmus party
Ve čtvrtek byla první Erasmus party. Setkání zahraničních studentů v jednom z místních klubů. Uspořádali to v Cubanita klubu, což je úžasné místo na dámský tah, ale ne na setkání 200 lidí. Každopádně to bylo docela v pohodě, člověk potkal spoustu nových lidí. Prostě a jednoduše "internet a alkohol dělá přátele" - Turecko, Finsko, USA, Litva, Německo, Česko, ...
Posezení venku ve 13 stupních
Lidi tu mají opravdu jiné vnímání teploty než u nás. Když jsme odcházeli z výše zmíněné Erasmus party, mohlo být nějak kolem půlnoci. Šli jsme přes hlavní náměstí, kde každá restaurace i hospoda má zahrádku a ty bzučely čilým životem – co na tom, že bylo 13 stupňů. Pravda někde byly na židlích kožešiny k zahřátí, ale to byla spíše výjimka.
Další článek o výletu za mořem i s fotkama zanedlouho.
Žádné komentáře:
Okomentovat